Programme

Preliminary Programme

Sunday, June 21

18:00–20:00 Registration & Installation help desk
18:00–20:00 Get Together with drinks and nibbles

Monday, June 22

08:30–09:15 Lecture 01 Introduction to R and Bioconductor (MM)
09:15–10:00 Lecture 02 Linear models (RG)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–11:15 Lecture 03 Using Bioconductor for computing with sequences and ranges (LS)
11:15–12:00 Lecture 04 Hypothesis testing incl. multiple (WH)
12:00–13:00 Lunch break
13:00–13:30   Installation help desk
13:30–15:00 Lab 1 Introduction to Bioconductor (MM)
15:00–16:30 Lab 2 Multiple testing, FDR (WH)
16:30–17:00 Flashlight talks
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
20:10–22:00 Evening session  

Tuesday, June 23

08:30–09:15 Lecture 05 RNA-Seq analysis: transcript quantification (CS)
09:15–10:00 Lecture 06 Single-cell technologies (incl. announcement of group project) (KI, DR)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–11:00 Lecture 07 Annotation resources (LS with JR)
11:00–12:00 Lecture 08 tbc
12:00–13:30 Lunch break
13:30–16:30 Lab 3 End-to-end RNA-Seq workflow (CS, DR, WH, JR)
16:30–17:00 Flashlight talks
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
20:10–22:00 Evening session  

Wednesday, June 24

08:30–09:15 Lecture 09 Experimental design, batch effects and ‘correction’, confounding (CS)
09:15–10:00 Lecture 10 Single-cell data analysis I: error models, normalization, factor analysis, (ZI)NB-WaVE (DR)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–11:15 Lecture 11 tbc
11:15–12:00 Lecture 12 tbc
12:00–13:30 Lunch break
14:00–22:30   Social programme: excursion to the mountains, dinner

Thursday, June 25

08:30–09:15 Lecture 13 Visualization, grammar of graphics and ggplot2 (WH)
09:15–10:00 Lecture 14 Mass spec proteomics (LG)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–11:00 Lecture 15 Metabolomics (JR)
11:00–11:15 Lecture 16 BiocFileCache / Annotation resources (LS)
11:15–12:00 Lecture 17 Machine Learning Part I (BV)
12:00–13:30 Lunch break
13:30–16:30 Lab 4 Mass spec proteomics (LG)
13:30–16:30 Lab 5 Preprocessing of untargeted metabolomics data (JR)
13:30–16:30 Lab 6 BiocFileCache / Annotation resources (LS)
13:30–16:30   Group work on single cell technologies (KI)
16:30–17:00 Flashlight talks
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications
  • selected from submitted applications

Friday, June 26

08:30–09:15 Lecture 18 High-throughput genetics – CRISPR screens analysis (KI)
09:15–10:00 Lecture 19 Machine Learning Part II (BV/WH)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–11:15 Lecture 20 Gene set enrichment analysis (MM and LS)
11:15–12:00 Lecture 21 tbc
12:00–13:30 Lunch break
13:30–14:00   Presentations from group work on single-cell technologies
14:00–16:30 Lab 7 Single-cell sequencing analysis workflow (DR)
14:00–16:30 Lab 8 Interactive visualisation of SummarizedExperiments: iSEE (CS)
14:00–16:30 Lab 9 Machine learning (BV)
16:30   Closing remarks

Flashlight talks

Each talk 5 min + 2 min questions

Lecturers and Teaching Assistants

Simone Bell (SB), Laurent Gatto (LG), Robert Gentleman (RG), Wolfgang Huber (WH), Katharina Imkeller (KI), Martin Morgan (MM), Davide Risso (DR), Mike Smith (MS), Johannes Rainer (JR), Lori Shepherd (LS), Charlotte Soneson (CS), Britta Velten (BV) and Levi Waldron (LW).